23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…

23 Nisan’ın en önemli anlamı, çocuklarımıza armağan edilmesi değildir, egemenliğin bir aileden alınarak milletin tamamına geçmesidir. Artık milletimizin geleceği, bir başka deyişle bekası hakkındaki kararları bir aile değil milletimizin tamamı verecektir. Millet ise şehit kanlarıyla sulanarak vatan haline gelmiş bu topraklar üzerinde yaşamış, yaşayan ve yaşayacak olan, tarihi, kültürü, dili bir olan insanlar topluluğudur.

Büyük Atatürk, bu en güzel bayramı çocuklarımıza armağan ederek, milletimizin birlik, bütünlük ve sürekliliğini gözetmiş, çocuklarımızın ulusal egemenlik bilinciyle yetişmeleri amacının gerçekleşmesini istemiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi olan bu bayramımızın öncesinde elbette, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışı, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri süreçleri bir bütün olarak yer almaktadır. TBMM’nin açılışı, bu sürecin doğal bir sonucudur. Bu süreci iki cümle ile özetlemek gerekirse ilk cümle “Milletin İstiklalini Yine Milletin Azim ve Kararı Kurtaracaktır” ikinci cümleyi ise “Kuva-yı Milliye’yi tek kuvvet olarak tanımak ve millî iradeyi hâkim kılmak esastır” olarak ifade edebiliriz.

Bu bağlamda, kurtuluşumuzun temeli olan azim ve kararlarımızda hiç yer almayan, milli irademiz içinde temsil edilmesi mümkün olmayan, hiçbir zaman milli kuvvetlerimiz içinde yer almayan, alması olanaksız olan Suriyeli, Iraklı, Afgan veya başka kökenli insanların, milletimizin bekası ile ilgili olarak karar süreçlerinde yer almasını, atalarımızın anılarına, tarihimize özellikle de geleceğimize yönelik güçlü bir tehdit olarak gördüğümüzü de belirtmek gerekir.

Derneğimizin dört temel kırmızı çizgisi bellidir: Vatan, millet, bayrak ve Atatürk. Ülkemizi vatan olarak görmeyenlerle, milletimizin bir parçası olmayı kabul etmeyenlerle, bayrağımızı bayrakları olarak görüp, öpüp alınlarına koyamayanlarla, Atatürk’ümüzü ebedi önderleri olarak göremeyenlerle, bu ülkenin bekası hakkında karar vermemiz mümkün değildir, mümkün olamaz.

Bu duygu, düşünce ve değerlendirmelerle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı Kutlar, Mersinli, Kayserili hemşerilerimize ve Büyük Türk Milletine sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Mustafa ALPAR

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve

Kültür Derneği Başkanı

Kategoriler: Haberler