26 Ağustos Kutlu Olsun

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

26 AĞUSTOS…

Tarihi şan ve şereflerle dolu olan Türk Milletinin tarihinde, Ağustos ayı büyük bir öneme sahiptir. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

Malazgirt Meydan Muharebesi (26 Ağustos 1071),

Otlukbeli Muharebesi (11 Ağustos 1473),

Çaldıran Meydan Muharebesi (23 Ağustos 1514),

Mercidabık Zaferi (24 Ağustos 1516),

Belgrad’ın Fethi (29 Ağustos 1521),

Mohaç Zaferi (29 Ağustos 1526),

Kıbrıs’ın Fethi (1 Ağustos 1571),

Sakarya Meydan Savaşı (23 Ağustos 1921),

Büyük Taarruz (26-30 Ağustos 1922).

Ağustos ayında da iki 26 Ağustos önemli. İlki, Türklerin Anadolu’daki varlıklarını siyasi olarak sonsuza değin tescil ettirdikleri tarih olan Alparslan Han’ın Malazgirt Zaferidir. Diğeri de emperyalist batının, Türkleri Anadolu’dan ebedi olarak atma gayretinin sonsuza değin boşa çıkartıldığı Büyük Taarruzumuzun başlangıç tarihi. Dünyada “ya istiklal, ya ölüm!” şiarını yaşam biçimi haline getirmiş tek milletin, bütün dünyaya, tarihe haykırışının başlangıcıdır 30 Ağustos 1922 Zaferi.

Bugünün en önemli manası bizce Türk Milletinin bu kazanımlarını, tarih boyunca devam ettirmek ve bu aziz milleti hak ettiği müreffeh bir şekilde yaşatmaktır.

Çağ açan çağ kapatan, sadece tarih yazan, tarihte kendisine verilen rolleri en iyi yerine getiren değil, tarih yapan, tarihte rol dağıtan bir milletin asil evlatları olduğumuzu unutmayalım. Yine unutmayalım ki Türk yoksa tarih de yoktur: Dün de öyle idi, bugün de öyledir, yarın da öyle olacaktır. Biz artık tarihimizin anlatılması yerine, kesintisiz Türk tarihine etkin katkılar istiyoruz.

“Benim yaratılışımda fevkalade olan bir şey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir. Her Türk ferdinin son nefesi, Türk milletinin nefesinin sönmeyeceğini, onun ebedî olduğunu göstermelidir. Bilelim ki millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu bağlamda Malazgirt Savaşımızın 971 inci, Büyük Taarruzumuzun başlangıcının 101 inci yılının Büyük Türk Milletine kutlu olmasını diliyoruz.

Mustafa ALPAR

Kayserililer Yardımlaşma, Dayanışma ve

Kültür Derneği Genel Başkanı

Kategoriler: Haberler