29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Cumhuriyet, hukuk felsefesi anlamında sonuç itibariyle egemenliğin bir ailenin elinden alınarak tüm millete verilmesidir. Milletin de egemenlik hakkını, demokratik bir yöntemle belirleyeceği kişilerin oluşturacağı meclisler eliyle kullanmasıdır.

Tarihin en eski ve en asil milleti olmaktan dolayı elbette gurur duyuyoruz. Milletimizin tarihte belirgin olan birçok üstün vasıfları vardır: Adil olmak, emeğe saygı, sömürüden uzak durmak, insan hak ve özgürlüklerine saygı ve bağlılık, varlığını ve birliğini korumak için gözünü budaktan esirgememek ilk akla gelenler. Bütün bunların ise sağlıklı bir devlet örgütü içinde gerçekleşeceğini tarih sahnesine çıktığı andan itibaren bilen milletimizin aslında tek bir devleti vardır. Bu devlet süreç içinde, zamanın koşullarına göre form değiştirerek en son cumhuriyet halini almıştır. Bu bağlamda Göktürk Devleti de bizimdir, Selçuklular da bizimdir, Osmanlı da bizimdir.

Cumhuriyetimizin toplumsal ve ekonomik anlamda en belirgin özelliği ise kimsesizlerin kimsesi olmasıdır. Küresel anlamda en belirgin niteliği ise yurtta ve dünyada barışın tesis edilmesidir.

Bu bağlamda cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen herkesi, başta büyük ve ebedi önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm atalarımızı sevgiyle, saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde ihtiramla eğiliyoruz.

YAŞASIN CUMHURİYET…

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

Mustafa ALPAR

Kayserililer Yardımlaşma, Dayanışma

Ve Kültür Derneği Başkanı

Kategoriler: Haberler