3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günümüz Kutlu Olsun…

İnsan, elbette eşref-i mahluktur. Nitekim İsra Suresinin 70. Ayeti de bunu teyit eder. İnsanı, hayvandan ayıran birçok özelliğinden birisi de engeli ile varlığını devam ettirebilmesidir. Doğa da örneğin, bir ayağını kaybetmiş bir aslanın veya gözünü kaybetmiş bir tavşanın veyahut kanadını kaybetmiş bir kartalın yaşamını sürdürebilmesi mümkün değildir. Ancak insan, böylesi engellerine rağmen yaşamını sürdürebilmektedir. Bunu başarabilmesinde en önemli etken ise diğer insanların, engelli insanların toplum içinde varlığını onuruyla, emeğiyle sürdürebilmesinin koşullarının oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Böylece “Âlâ-yı illiyyîn” seviyesine, yani yüksek mertebelerin en üstününe çıkabiliriz; ya da engellilere, bir de bizler engel olarak “Esfel-i safilîn”  yani aşağıların aşağısına da inebiliriz.

Türk milletine en yüksek mertebelere çıkmak yakışır. Nitekim büyük önderimiz 11 Aralık 1935’de “Yüksel Türk, senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.” demiştir.

Özel gereksinim olan bireylerin karşılaştıkları ayrımcılık ile mücadele etmek, fırsat eşitliği sağlamak ve haklarını korumak bir gün değil her gün aklımızda olmalıdır!

Engelli olmak mutlu ve başarılı olmaya ENGEL değildir. Yeter ki bizler engellilerimiz için daha yaşanılabilir, daha güvenli ortamlar yaratabilelim…

Mustafa ALPAR

Kayserililer Yardımlaşma, Dayanışma ve

Kültür Derneği Başkanı

Kategoriler: Haberler