9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

İZMİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101. YILI KUTLU OLSUN…

Tarihte hiçbir millet, Türkler kadar ihanete uğramamış, arkasından vurulmamıştır. Yıllarca, yüzyıllarca himayemizde en güzel yıllarını yaşamış Arap İngiliz’le birleşmiş Türk’ü arkadan vurmuş; millet-i sadıka diyerek en üstün payeleri vererek zenginliklerine zenginlik katmalarını sağladığımız Ermeni Rus’la birleşmiş, Doğu Anadolu’yu kana bulamış; sadece ticarette, sanatta ve zanaatta değil devlet işlerinde bile zirveye taşıdığımız Rum Yunan’la, Yunan İngiliz’le birleşmiş, Batı Anadolu’yu ele geçirmiş. İçimizdeki hainler İngiliz Muhipleri Cemiyeti adı altında bir dernek bile kurabilmişlerdir. Hülasa, tarihte hiçbir millet, bizim kadar ihanete uğramamış, bizim kadar kendi içinden hain yetiştirmemiştir.

Ama tarihte yine hiçbir millet Türk Milleti kadar, özgürlüğüne ve bağımsızlığına kendini adamamıştır. Türk, özgür ve bağımsız değilse, esaret yerine her zaman ölümü tercih etmiştir. İşte emperyalistler ve onların içerideki uzantıları Türk Milletinin bu kadim özelliğini görememiş veya görmezden gelmiştir. Mustafa Kemal ise daha Harbiye’deyken milletimizin bu hasletlerini görmüş, daha sonra Samsun’da, Amasya’da, Havza’da, Sivas’ta, Ankara’da, Afyon’da, Kütahya’da bu özelliğimizi ilmek ilmek dokumuştur.

Tüm bunların sonucu olarak Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Paşa 1 Eylül 1922’de ordularımıza bir bildiri yayımlayarak şu tarihi emrini vermiştir: ” Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurt severlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR. İLERİ!”

9 Eylül 1922, sadece İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş günü değildir; aynı zamanda Türkün ateşle imtihanı sonucunda, dünyanın tüm ezilen milletlerinin temsilcisi olduğunu ortaya koyduğu ve emperyalizmi dünyada ilk defa dize getirdiği ve sonsuza değin özgür ve bağımsız kalacağını haykırdığı gündür.

9 EYLÜL, İZMİR’İMİZE, ÜLKEMİZE VE BÜYÜK TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

Mustafa ALPAR
Kayserililer Yardımlaşma, Dayanışma ve
Kültür Derneği Genel Başkanı

Kategoriler: Haberler