9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞU

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞU’NUN 100. YILI KUTLU OLSUN…

1. Paylaşım Savaşı sonunda ülkemizin işgali dünya tarihinin kaydettiği en alçak, en şeref yoksunu işgal olmanın yanı sıra neredeyse milletimizi soykırıma (jenosite) tabi tutan uygulamaların da yaşandığı bir süreçtir. Böylesi bir işgalden her ilimizin, ilçemizin kurtuluşunun kutlanması anamızın ak sütü gibi helaldir bize. Ancak İzmir’in Kurtuluş günü, sadece İzmir’in Kurtuluşu Günü değil, bir ulus olarak emperyalizmi dize getirmenin ve onun uşaklarının denize dökülmesi ve Lozan’a ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolun kilometre taşıdır. Bu yönüyle başta İzmirliler olmak üzere millet olarak hepimizin Kurtuluş Günüdür… KUTLU OLSUN…

İzmir’in Kurtuluşuna giden süreç, aynı zamanda İstiklal Marşımızın da satır satır yazıldığı günlerdir. Yurdumuzdan alçakları defettiğimiz ve bir daha da bunları yurdumuza uğratmayacağımızın haykırışıdır bu süreç. Hepsi de gövdelerini siper ederek bu hayasızca akını durdurdular, Çanakkale’den itibaren savaşmak için değil ölmek için, şehadete kavuşmak için yaşadılar. Hep Hak’kın vaat ettiği günlere inandılar ve Hak da vaatlerini yarından da yakın bir zamanda yerine getirmedi mi?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.

Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

Doğacaktır sana va’dettiği günler hakk’ın…

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Kurtuluş Savaşımızın her aşamasında görev yapan şehit ve gazilerimizi, o büyük kahramanları, başlarındaki ve ebediyen de başımızda olacak Mustafa Kemal ATATÜRK ile birlikte hepsini sevgiyle, saygıyla, rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde ihtiramla eğiliyoruz.

Mustafa ALPAR

Kayserililer Yardımlaşma,

Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı

Kategoriler: Haberler