Geleneksel Türkmen Şöleni

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Erdemli Belediyesince bu yıl 31’incisi düzenlenen geleneksel TÜRKMEN ŞÖLENİ’ne derneğimiz de davet edilmiştir. Üstelik sadece davet edilmekle kalınmamış, Şenlik Alanının en güzel yerinde bir de stant tahsis edilmiştir.

Dernek yönetimi bu davet üzerine, gerek derneğimizin gerekse Kayseri’mizin daha iyi şekilde tanıtılmasına katkı sağlayacağını düşünerek Dernek Başkanı Mustafa ALPAR ve Dernek Yöneticilerinden Tekin KARABIYIK’ın 20 Mayıs 2022 tarihinde Kayseri’de bir dizi ziyaretlerde bulunmasını kararlaştırmıştır.

Sabah 05.30’da başlayan Kayseri seyahati, aynı gün gece yarısı sona ermiştir. Bu bağlamda ilkin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh BÜYÜKKILIÇ makamında ziyaret edilmiştir. Akabinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve geçmiş dönemler Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Borsası, Talas Belediye Başkanı, Talas Belediyesi Meclis Üyesi Aytaç Kırmızıtaş ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretler sırasında Erdemli Belediye Başkanı Sayın Mükerrem TOLLU’nun selam ve sevgileriyle birlikte TÜRKMEN ŞÖLENİ’ne davetiyeleri de sunulmuştur.

Şenlik günü Dernek Başkanı Mustafa ALPAR ve diğer yöneticiler stantta hazır bulunarak ziyaret edenlere Kayseri’miz hakkında basılı materyalleri sunmuş, Kayseri’mize özgü “çemen&ekmek” ve “Gilaburu suyu” ile Yörüklere özgü sıkma-börek-ayran ikramları da yapılmıştır.

Derneğimiz standını bizzat ziyaret eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Sadir DURMAZ’a, Mersin Milletvekilleri Sayın Olcay KILAVUZ’a, Sayın Baki ŞİMŞEK’e, Sayın Hacı ÖZKAN’a, Erdemli Belediye Başkanı Sayın Mükerrem TOLLU’ya, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kayserili hemşerimiz Sayın Ali KESER’e, geçmiş dönemler Toroslar Belediye Başkanı Sayın Hamit TUNA’ya, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Sayın Mahmut TAT’a ve Sayın Fahrettin KILIÇ’a, Prof. Dr. Halil KUMBUR’a, MHP Toroslar İlçe Başkanı ve hemşerimiz Sayın Hüsnü DOĞAN’a, Dr. Sayın Erhan NOMER’e, Dr. Sayın Can MÜFTÜOĞLU’na, Dr. Sayın Cemal KURT’a,  ve  ve burada isimlerini sayamayacağım kadar çok olan yüzlerce hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

Ancak, her şeyden önce gerek bu etkinlik öncesinde ve gerekse etkinlik sırasında her türlü idari tedbirleri titizlikle uygulayan, hemşerimiz olmasından dolayı gurur duyduğumuz Erdemli Kaymakamımız Sayın Avni KULA’ya şükranlarımızı sunarız.

Bilindiği gibi derneğimiz 29 Ekim 2019’da kurulmuştur. Bu şenlik, 2020 ve 2021’de Pandemi dolayısıyla yapılamamıştı, bu  sebeple derneğimiz bu şenliğe ilk defa katılmıştır. Buna rağmen, en üst düzeyde ilgiye mazhar olmuş, Şenliğe katılan Kayserili hemşerilerimiz, kendilerinin bu şekilde temsil edilmelerinden duydukları memnuniyetlerini duygulanarak ifade etmişlerdir. Sorunu olan hemşerilerimizin sıkıntıları derhal not edilmiş ve ilgisi olan kişi ve kurumlarla görüşülerek çözümler üretilmiştir. Bu arada eksiklerimiz de not edilmiş ve bir daha ki Şenliğe ve diğer şenliklere, çok daha kapsamlı hazırlık yapılması konusunda kararlar alınmıştır.

Her zaman dediğimiz gibi, Mersin’e yük olmuyoruz, tam tersine Mersin’in yüküne omuz veriyoruz; Erciyes’ten Toroslara uzanan köprüye taş, Dadaloğlu’ndan Karacaoğlan’a uzanan sese nefes olmaya devam ediyoruz.

Mersinimizin ve Kayserimizin kamuoylarına saygılarımızla arz ederiz.

Mustafa ALPAR

Yönetim Kurulu Adına

Yönetim Kurulu Başkanı

Kategoriler: Haberler