Karabağ’ın Kurtuluşunun 3. Yıldönümü

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

KARABAĞ’IN KURTULUŞUNUN 3. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN…

Devletimizin banisi, büyük önder Atatürk “Benim hayatta yegâne fahrim ve servetim Türklükten başka bir şey değildir.” demişti. Ayrıca, “Bu memleket tarihte Türk’tü halde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır” diye çok önemli bir tespitte bulunmuş ve bizlere yön çizmiştir.

Büyük önderimiz, “Yurtta barış, Dünyada barış” şiarına ve dostluk kavramına bağlı kalarak, sadece ülkemizdeki insanlarımızla ilgili tespit ve beklentilerini anlatmakla kalmamış, Dünyanın her yerindeki Türklerle ilgilenmiştir. Bu bağlamda, o zamanki Sovyetler Birliği sınırları içindeki Türk topluluklarıyla diyalog kurulmasına çok büyük önem vermiş, şu muhteşem öngörüde bulunmuştur:

“Bugün Sovyetler Birliği, dostumuzdur; komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bu günden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir… Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak, yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lâzımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevî köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür… İnanç bir köprüdür… Tarih bir köprüdür… Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (Dış Türklerin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gereklidir…”

Can Azerbaycan ile Türkiye’yi “iki Devlet, tek millet” olarak görüyoruz. Bu çerçevede Karabağ’ın düşman işgalinden kurtuluşu sadece Karabağ ve dolayısıyla Azerbaycan Türkleri için değil, bizim için de tarihi bir öneme sahiptir. Tarihimizin en önemli değerlerinden Ziya Gökalp ne diyor: “Vatan; ne Türkiye’dir Türklere, ne de Türkistan, vatan; büyük ve müebbet bir ülkedir; Turan.”

Ahmet Cevat’ın Çırpınırdı Karadeniz şiirini Türkü olarak okuyan büyük sanatçı Azerin’in söylediği gibi bitirelim sözlerimizi:

Kafkaslardan aşacağız

Türklüğe şan katacağız.

Türkün şanlı bayrağını turan ele asacağiz.

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği

Kategoriler: Haberler