SEÇİMLER, DEMOKRASİ VE BAYRAM

Kayserililer Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Milletimiz 14 Mayıs 2023 ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinde büyük katılım ve olgunlukla demokrasi sınavını bir kez daha başarıyla sonuçlandırdı.

Kim, hangi siyasi görüşte olursa olsun “istişareyi” yani “birbirimize danışmayı” çok önemser. Türk Tarihi de istişarenin, meşveretin somut örnekleriyle doludur. Geniş katılımlı istişare ile alınan kararların uygulanmasında hep önemli başarılar elde edilmiştir. Seçimler de bir bakıma büyük topluluklar için istişarenin uygulanması değil midir? Egemenliği meşrulaştıran demokrasi makinesinin işlemesi ancak ve ancak seçimler yoluyla gerçekleşir.

Biz Kayserililerde “oturma” dediğimiz bir kurum vardır. Büyüklerimiz rutin olarak “oturdukları” gibi bazen de önemli gün, konu ve sorunlar olduğunda da “oturma” yaparlar ve uzun uzun görüşerek birbirlerine fikirlerini açıklarlar ve sonuçta bir ortak görüşe varırlardı. Bu oturmalar istişarenin ve oradan da demokrasinin tarihi kökenlerini oluşturur. Kayseri eğer bugün diğer illerimize görece daha yüksek bir gelişmişlik, kalkınmışlık gösteriyorsa, şüphesiz bunun arkasında demokrasinin bu önemli nüvesinin de katkısı vardır.

85 milyonluk bir ülkede, %90’a varan bir katılım ile kazasız, belasız bir seçimi, alnımızın akıyla gerçekleştirdik. Seçimden önce söylenenlerin hepsi seçimden öncesinde kaldı, artık ülkemizin temel sorunlarının çözümü için çalışma zamanı. İktidar, bu sorunların çözümü için uygun politikalar geliştirmek, liyakatli kadroları iş başına getirmek zorunda. Muhalefet ise bu politikaların eksiklerini eleştirerek düzeltilmesine katkı sunmalı, liyakate dair eleştirileri varsa bunları da somut ve gerçekçi olarak ortaya koyarak iktidarın kendine çeki düzen vermesini sağlayacak adımlar atmalıdır.

İkinci tur seçimlerin üzerinden tam bir ay geçmişken bir bayrama daha kavuşmak nasip oldu. Tüm hemşerilerimizin bayramlarını kutluyoruz, sevdikleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu bir bayram geçirmelerini diliyoruz. Herkese bu bayram trafiğinde kurallara riayet etmede daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Bayramın, milletimizin birlik ve beraberliğini daha da perçinlemesini Allah’tan niyaz ediyoruz.

BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN…

Mustafa ALPAR
Kayserililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür
Derneği Genel Başkanı

Kategoriler: Haberler